Kicsi munka, de annál kedvesebb. Egy igazi kis fa mézeskalácsházat kellett terveznem a Tisza-tó mellé, amelyet nyaralóként fognak használni. Bár a rendszer egy kicsit kötött volt, meg a bekerülési költségek is (kb. 1,5 millióból ki kell jönnie), azért úgy érzem, elég jól sikerült a végeredmény. Nincs benne semmi extra, semmi különlegesség, egyszerűen csak egy kis faház, ahová a tulajdonos hétvégenként horgászni, meg bográcsozni fog járni. Favázas szerkezetű, kívül-belül fa borítással és csak annyi hőszigetelés van benne, amennyi éppen ahhoz szükséges, hogy télen ne a kertet fűtse a tulajdonos a ház helyett, ha ottmarad egy éjszakára. A fűtés is csak egy kis teatűzhellyel lesz biztosítva, de az éppen elég egy ilyen kis ház befűtéséhez. A vízzel és a hatóságokkal már nem lesz ennyire egyszerű, mivel a terület üdülőövezetnek van minősítve (aminek feltétele, hogy a víz bent legyen az utcában), de nincs még közművesítve a terület, csak tervbe van véve, hogy majd kiépítik. Ivóvíz nélkül azonban nincs használatbavételi engedély… Kút fúrása az nem kevés engedélyeztetést von maga után (egy másik ügyfelem kb. 6 hónapja engedélyezteti és csak a hatástanulmány került nekik több, mint félmillió forintba). Kérdeztük a hatóságot, hogy akkor most mi van, de az illetékes építési hatóság (Füzesabony) csak mutogat az önkormányzatra (Újlőrincfalva) és persze fordítva is.
Úgyhogy az a gyanúm, hogy sokáig fog épülni ez a faház… (Maga a technológia egyébként lehetővé teszi, hogy ha már megvan az alap, akkor egy hétvége alatt össze lehessen szerelni az előre levágott fa elemekből…) Hosszú, megfontolt, komótos és rendkívül precíz munka lesz. 🙂
Így nem marad más, mint lassan, komótosan építeni a kis faházat (az utolsó szögek, valószínűleg közvetlenül a víz bekötése előtt lesznek beütve), aztán ha 5 éven belül bekötik a vizet, akkor jó, ha meg nem akkor évente kérvény lesz benyújtva az építési engedély meghosszabbítására. Ez van.
Apropó: hatóság. Sajnos nem mindig úgy van, hogy az ember épít egy szerény kis faházat, vagy akármilyen házat. Ők mondják meg, hogy milyen lehet. Nem számít, hogy nekem mik az igényeim. Gondolom, az a valódi cél, hogy az igényeim lehetőleg ugyanazok legyenek mint az átlagnak, amit valahol valamilyen minisztériumban kitalálnak… (Persze, minél több mindent kényszerítenek rá az emberre, annál több hitelt kell felvennie, ha épít valamit). Azzal teljes mértékben egyetértek, hogy jó lenne egy egységes településkép, vagy utcakép (ami a bírálat egyik fő oka általában), de azt hiszem, hogy ez az a része a feladatuknak amit a legkevésbé tartanak be a legtöbb helyen. Ezért épülnek a legtöbb város gazdag negyedeiben mediterrán palazzók mellé, modern kubusok, majd mini kastélyok gyönyörű ikertornyokkal, mindez lehetőleg 1000 négyzetméteres telkeken ugyanazon utcában. Nem tudom pontosan, hogyan jöhetnek létre ilyen dolgok de mindenkinek a fantáziájára bízom…
Mielőtt még valaki azt gondolná, hogy élből utálok mindenféle hatóságot, megnyugtathatok mindenkit, hogy ez nem így van. Vannak olyanok is, akik készséggel együttműködnek és tényleg azt csinálják, amiért léteznek. Nagyon jó tapasztalatom volt pl. Pilisvörösváron, Táborfalván, Zebegényben, de a legjobb Szentgotthárdon. Az ott dolgozóknak tényleg köszönöm a munkáját, mert jól végezték.
Sajnos ez nem mindenhol van így. Amikor az ember érezhető rosszindulattal találkozik (mert lehet, hogy épp egy olyan „építész” ül bent, aki tehetsége, vagy kitartása hiánya miatt nem dolgozhat a szakmában) akkor felmegy az emberben a pumpa, mégpedig szerintem joggal. Miért? Mert olyan plusz munkát adnak az embernek, amit senki nem fizet meg. Itt természetesen nem arról van szó, amikor az ember hibázik és tényleg ki kell javítani, mert az természetes hogy elismerem és korrigálom. Olyan is előfordult, amikor a korábbi egyeztetés során történt megállapodást később letagadták, vagy éppen olyan munkarészeket követelnek, ami nem része egy építési engedélyezési tervnek. Tudom, hogy durva amit most mondok, de én ezt nem nevezném másnak mint lopás. Ha az ember belegondol, ilyenkor ellopják tőlem azt az időt, amit értékes munkával tölthetek, vagy jobb esetben a családommal.
Érdekes, hogy egy olyan helyen, mint Zebegény, ahol Salamin Ferenc a főépítész, ez nem fordult elő (valószínűleg őt nem frusztrálja semmi, mivel sikeres és elismert építész) és nagyon korrekten állt hozzá a tervekhez, voltak építő jellegű észrevételei, amit készséggel elfogadtam és átvezettem a tervre. Szerintem nem ártana, ha máshol is hasonló emberek lennének a hatóságok élén. Ott ugyanis a községen is érződött a rend. De jó lenne…